Coed, independent, PK3-12th grade school in St. Petersburg, Florida.

UPPER SCHOOL 2022 AWARDS, VALEDICTORIAN ANNOUNCED

by Raffi Darrow, Ebytes Editor
Upper School students, families, faculty, staff and honored guests gathered to recognize academic achievements and beyond in the Janet Root Theatre on May 20, 2022. Congratulations to all of our students for a very successful school year!

Congratulations Class of 2022 Valedictorian!

Congratulations Class of 2022 Salutatorian!

Military Acknowledgement: Jaina Swann ‘22, Air Force Academy

Community Awards:
The Anne Frank Humanitarian Award: Addie Sptaru ‘23
The Kevin Kay Memorial Award: Caleb Perez ‘23
The Kyle Bastas Memorial Award: John Elwyn ‘22

Senior Service Awards: Victoria Linton-Evans ‘22 and Jaina Swann ‘22

Bruce Haskell Spirit Award: Dylan Winer ‘23

Carleen Vinal Haskell Scholarship and Spirit Award: Victoria Alpert ‘23

Shorecrest Core Values Awards 
Respect: Jaylon Coad ‘23
Responsibility: Victoria Alpert ‘23
Integrity: Ainsley Burke ‘23
Knowledge: Kevin Tang ‘23
Compassion: Verity Rabin ‘23

Athletic Awards 
Triple Crown Award for playing 3 varsity sports in the same year:
Nicolette Ayers ‘22, Jeremy Barton ‘23, Daven Fudge ‘24, Mylie McDonough ‘23, Taylor Register ‘23, Alexander Wisotsky ‘23

Fran Risser Female Athlete Award: Sonoma Kasica ‘24

Coach Philip Hayford Male Athlete Awards: JC Barrott ‘22 and Mikhail Whyte ‘22

Department Awards 
Shorecrest Aspiring Visual Arts Awards: Benny Ames ‘23 and Sara Rose ‘23
Janet Root Award of Excellence in the Visual Arts: Ashli McKenny ‘22
John Philip Sousa Awards: Wade LeCain ‘22 and Gabriella Piper ‘22
Mary B Christian Award for Sustained Achievement: Nathan Barry ‘22
Chris Borges Award for Outstanding Participation in the Arts: Zara Peters ‘22

Janet Root Rising Stars: Ethan Bekurs ‘24, Lauren Brumbelow ‘24, Ethan Creadon ‘25, Ava Harris ‘24, Andrew Myint ‘25, Story Pennock ‘24, Anabella Rozin ‘24

Global Scholars 
Nathan Brown ‘22
Ethan Danielson ‘22
John  Elwyn ‘22
Cían McCarthy ‘22
Krish Patel ‘22
Mila Salamone ‘22
Grace Salter ’22
Aspen Slavick-Gierlach ‘22
Athena Smith ‘22
Duncan Walsh ‘22

STEAM Scholars
Yvonne Lin ‘22
Tyler Loar ‘22
Grace Salter ‘22
Aspen Slavick-Gierlach ‘22
Nicklas Urban ‘22

Outstanding Achievement in English: Sean Sheikholeslam ‘23
Excellence in Mathematics Award: Dylan Winer ‘23
Excellence in Science Award: Cían McCarthy ‘22
Excellence in Computer Studies Award: Daniel Drysdale ‘22
Bradford Moore Excellence in Social Studies Award: Cían McCarthy ‘22
Dr. Pamela Hamilton Excellence in Psychology Award: Stella Siciliano ‘22
Guillemette Laitier Prix d’Honneur: Sofiya Idiyatullina ‘23
Maria Evora Premio Sobresaliente: Dylan Winer ‘23

Outstanding Citizens and Top Scholars 

9th Grade Outstanding Citizens: Bryce Bell ‘25 and Sinai Dunbar ‘25
10th Grade Outstanding Citizens: Reanna Hossain ‘24 and Adelaide Oman ‘24
11th Grade Outstanding Citizens: Benny Ames ‘23 and Dexter Schneider ‘23
12th Grade Outstanding Citizens: Wade LeCain ‘22 and Cían McCarthy ‘22

9th Grade Top Scholar: Madison Childress ‘25
10th Grade Top Scholar: Reanna Hossain ‘24
11th Grade Top Scholar: Dylan Winer ‘23
12th Grade Top Scholar: Michael Canizares ‘22

Cum Laude Society Inductees
Heather Elouej, Upper School English Faculty
Christian Bepler ‘22
Guthrie Braun ‘22
Michael Canizares ‘22
Ethan Danielson ‘22
John Elwyn ‘22
Emily Forney ‘22
Reid Keller ‘22
Elizabeth Lewis ‘22
Yvonne Lin ‘22
Cían McCarthy ‘22
Stella Pagano ‘22
Krish Patel ‘22
Athena Smith ‘22
Jaina Swann ‘22
Andrew Tang ‘22
Brooke Wright ‘22
David Zbrozhek ‘22

Photos of award winners may be found here. 
More photos from the event and a video will be available next week.

Shorecrest Preparatory School

5101 First Street Northeast
St Petersburg, FL 33703
Phone: (727) 522-2111  |  Fax: (727) 527-4191
[Map]

Privacy Policy | Faculty


Shorecrest Preparatory School is a private, non-sectarian, coeducational, college preparatory day school for students preschool through high school, located in St. Petersburg, Florida.