Coed, independent, PK3-12th grade school in St. Petersburg, Florida.

Upper School Hosts Awards Ceremony, Names Valedictorian

by Teri Andrés, Upper School Spanish Teacher
Upper School hosted the 2017 Awards Ceremony, on Wednesday, April 26th, in the Janet Root Theatre. This was a special time to honor many different achievements including the College Book Awards, Departmental Awards, Citizenship Awards, Scholarship Awards, Service Awards, and Athletic Awards.
 
We congratulate all of our students for a very successful school year and give special commendations to those students to whom an award was presented!

Valedictorian: senior Max K

Salutatorian: senior Zack S
 
Faculty Longevity Awards
Mr. Richard Beaton - 30 years
Mrs. Alice Hathcoat - 30 years
Ms. Kathryn Sessions - 30 years
Dr. Anna Baralt - 20 years
Mrs. Tracie Belt - 20 years
Mr. Jeff Raab - 20 years
Ms. Beth Bartlett - 15 years
Mrs. Lisa Peck - 15 years
Mrs. Sarah Anderson - 10 years
Mr. Christopher Powers - 10 years
 
Community Awards and Recognition
The Anne Frank Humanitarian Award: junior Samuel B
The Kevin Kay Memorial Award: junior Juliette S
The Kyle Bastas Memorial Award: senior Jonathan D
Senior Service Awards: seniors Jordan J and Courtney M
 
United States Military Academy, West Point Admissions Presentation: senior Jerome L
 
The University and College Book Awards
Columbia University: junior Kyle M
Dartmouth College: junior Melanie F
George Washington University: junior Hunter H
Mount Holyoke College: junior Samantha E                                         
Princeton University: junior Charity C
Randolph College: junior Sofia G
St. Lawrence University: junior Francisco Z                                            
Smith College: junior Elia J         
University of Chicago: junior Samuel B          
University of Virginia: junior Luis S                     
Wellesley College: junior Sylvia S
 
Athletic Awards
The Coach Philip Hayford Male Athlete Award: senior Brent S                      
The Fran Risser Female Athlete Award: senior Olivia R
 
The Carleen Haskell Hodgdon Scholarship and Service Award: junior Adrianna L
 
The Bruce Haskell Spirit and Citizenship Award: junior Will M

Arts and Humanities Awards (photos of recent juried visual art here)
The National Scholastic Awards
Playwriting: senior Charlotte L and sophomore Eva T
Pottery: freshman Lauren B and sophomore Walker W
Painting: senior Logan G
 
The National Conference on Education for the Ceramic Arts Awards: freshman Lauren B and junior Jessie J
 
The Rhode Island School of Design Book Award: junior Julia G
 
The John Philip Sousa Award: senior Holly M

Outstanding Film Maker Awards (awarded in advance): freshmen Kiley H and Henry D
 
The Mary B. Christian Award for Sustained Achievement: seniors Jonathan D, Mario G, Shannon H, Charlotte L and Matt L
 
The Chris Borges Award for Outstanding Participation in the Arts: juniors Mitchell G and Kayelin L
 
The (inaugural) Janet Root Rising Star Award: sophomore Senna P
 
The University of the South, Sewanee Book Award: junior Kyle M
         
The Outstanding Achievement, in English Award: senior Max K
 
The Excellence in Mathematics Award: senior Chris J
 
The Outstanding Achievement in Science Award: senior Clay D
 
The Excellence in Computer Studies Award: seniors Brooke B and Clay D
 
Social Studies Awards
The Frederick Douglass and Susan B. Anthony Award for Excellence in the Humanities and Social Sciences: junior Kyle M
 
The Bradford Moore Award for Excellence in the Social Studies: senior Max K
 
The American Psychological Association Excellence in Psychology: seniors Clay D, Olivia R and Zack S
 
World Languages Awards
The Guillemette Laitier Prix d’ Honneur Award in French: junior Luis S
 
The María Évora Premio Sobresaliente Award in Spanish: junior Shannon O
 
Outstanding Citizens
Ninth Grade (Class of 2020): Kanaley C and Kyle L
Tenth Grade (Class of 2019): Trevor B and Lily S
Eleventh Grade (Class of 2018): Millie A and John Curtis K
Twelfth Grade (Class of 2017): Courtney M and Matt L
 
Top Scholars
Ninth Grade (Class of 2020): Aliyah S
Tenth Grade (Class of 2019): Karlei K
Eleventh Grade (Class of 2018): Charity C
Twelfth Grade (Class of 2017): Sophie W

(View more award photos here.)

Shorecrest Preparatory School

5101 First Street Northeast
St Petersburg, FL 33703
Phone: (727) 522-2111  |  Fax: (727) 527-4191
[Map]

Privacy Policy | FacultyFacilities Rental


Shorecrest Preparatory School is a private, non-sectarian, coeducational, college preparatory day school for students preschool through high school, located in St. Petersburg, Florida.