Coed, independent, PK3-12th grade school in St. Petersburg, Florida.

Upper School 2018 Awards Ceremony, Valedictorian Named

by Sra. Andrés, US Spanish Teacher
The Upper School hosted the 2018 Awards Ceremony on Thursday, April 26th in the Janet Root Theatre. This was a special time to honor many different achievements including the College Book Awards, Departmental Awards, Citizenship Awards, Scholarship Awards, Service Awards, and Athletic Awards. In addition, the Valedictorian and Salutatorian were named. We congratulate all of our students for a very successful school year and give special commendations to those students to whom an award was presented.
 
Valedictorian
Charity Chen '18
 
Salutatorian
Kyle Mullins '18
 
Faculty Service Award
Jake Seymour - 10 years of service to Shorecrest
 
Community Awards and Recognition
The Anne Frank Humanitarian Award: Jordan Tralins ‘19
The Kevin Kay Memorial Award: Lily Schneider ‘19
The Kyle Bastas Memorial Award: Hunter Holland ‘18
The Senior Service Awards: Elizabeth Hodgson ‘18 and Jack O’Neill ‘18
 
University and College Book Awards
 
From the Class of 2019
Columbia University, William Newton                 
Dartmouth College, Jordan Tralins
George Washington University, RJ Ayers
Mount Holyoke College, Taylor Emerson                                              
Princeton University, Karlei Kongsiri
Randolph College, Jake Freedman
St. Lawrence University, Dominic Hoefer                                              
Smith College, Sarah Miller         
University of Chicago, Christopher Canizares
University of Virginia, Trevor Bernstein              
Wellesley College, Sophie Elwyn
 
Athletic Awards
The Coach Philip Hayford Male Athlete Award: Drew Zolper ‘18
The Fran Risser Female Athlete Award: Renice Dacres ‘19
Commitment to Others Award: Jordan Tralins ‘19

The Carleen Vinal Haskell Award for Scholarship and Service: Reagan Quilty ‘19
The Bruce Haskell Spirit and Citizenship Award: Senna Prasatthong-osoth ‘19
 
The Arts and Humanities Awards
The Rhode Island School of Design Book Award: Alexandra Hairston ‘19
The John Philip Sousa Award: Mitchell Greene ‘18
The Mary B. Christian Award for Sustained Achievement: Mitchell Greene ‘18 and Kayelin Leonhirth ‘18
The Chris Borges Award for Outstanding Participation in the Arts: Senna Prasatthong-osoth ‘19
The Janet Root Rising Star Award: Eric Jacobson ‘21

Scholastic Arts Awards
The National Award for Playwriting: Ryan Healy ’20 (Scholastic Silver Key)
Peighton Stypinski, Gold Key
Christina Steffens, Gold Key
Madeleine Pollack, Gold Key
Omarhiyon Malcolm, Gold Key
Kira Held, Silver Key
Renice Dacres, Silver Key
Alex Acosta, Silver Medal
Casey Reich, 4 Gold Keys, 2 Silver Keys
Camille Anderson, Gold Key
Kanaley Cenedella, Silver Key
Angel Cherman, Gold Key
Jacqui Barnes, Silver Key
Kira Held, Silver Key
Heidi Hicks, Gold Key
Nikki Lovesky, Gold Key
Sylvia Smith, Gold Key PORTFOLIO and Gold Key
 
Departmental Awards
The University of the South, The Sewanee Book Award: Jake Freedman ‘19
The Outstanding Achievement, in English Award: Shannon O’Shea ‘18
The Excellence in Mathematics Award: Charity Chen ‘18                            
The Outstanding Achievement in Science Award: Charity Chen ‘18
The Excellence in Computer Studies Award: Samuel Benjamin ‘18
The Bradford Moore Award for Excellence in the Social Studies: Kyle Mullins ‘18
The American Psychological Association Excellence in Psychology: Charity Chen ‘18 and Kyle Mullins ‘18
The Guillemette Laitier Prix d’ Honneur Award in French: Will Hess ‘19
The María Évora Premio Sobresaliente Award in Spanish: Christopher Canizares ‘19
 
Outstanding Citizens
Ninth Grade (Class of 2021)
Samia Hossain
Leddon Zwack
 
Tenth Grade (Class of 2020)
Peighton Stypinski
Carlos Gonzales
 
Eleventh Grade (Class of 2019)
Natalie Fort
Christopher Canizares
 
Twelfth Grade (Class of 2018)
Adrianna Linn
Will McLoughlin
 
Top Scholars
Ninth Grade (Class of 2021)
Shaherzad Chawdree
Oliver Hess
 
Tenth Grade (Class of 2020)
Aliyah Samuelson
 
Eleventh Grade (Class of 2019)
Trevor Bernstein
 
Twelfth Grade (Class of 2018)

Shorecrest Preparatory School

5101 First Street Northeast
St Petersburg, FL 33703
Phone: (727) 522-2111  |  Fax: (727) 527-4191
[Map]

Privacy Policy | FacultyFacilities Rental


Shorecrest Preparatory School is a private, non-sectarian, coeducational, college preparatory day school for students preschool through high school, located in St. Petersburg, Florida.